Koncentrator tlenu to urządzenie medyczne niezbędne na etapie leczenia niektórych schorzeń przewlekłych układu oddechowego, a także na etapie rehabilitacji. Bywa również stosowany doraźnie w okresie pogorszenia się stanu zdrowia oraz w celu poprawy wydolności układu oddechowego np. u sportowców. Kiedy opłaca się kupić, a kiedy wypożyczyć koncentrator tlenu? Podpowiadamy.

Zastosowanie tlenoterapii

Tlenoterapia stosowana jest nie tylko w przypadku pacjentów cierpiących na przewlekłe schorzenia układu oddechowego, ale także podczas rehabilitacji osób z przemijającą niewydolnością oddechową. Zakup urządzenia medycznego to spory wydatek, dlatego warto zastanowić się nad możliwością wynajem koncentratora tlenu stacjonarnego, który stosowany jest m.in. u pacjentów leżących lub koncentratora przenośnego, który pozwala na prowadzenie tlenoterapii niezależnie od miejsca, w którym znajduje się osoba chora.

Kiedy kupić koncentrator tlenu?

Zakup domowego koncentratora tlenu jest opłacalny, gdy niezbędne jest korzystanie z urządzenia przez długi czas. Taka konieczność zachodzi m.in. w przypadku osób przewlekle chorych, które nie są w stanie funkcjonować bez systematycznej tlenoterapii.

Kiedy wypożyczyć koncentrator tlenu?

Korzystanie z wypożyczonego koncentratora tlenu to dobre rozwiązanie, zanim uzbieramy niezbędną kwotę, która pozwoli na zakup urządzenia, a także, gdy korzystanie z koncentratora tlenu jest niezbędne przez krótki czas np. na etapie rehabilitacji po zapaleniu płuc lub chorobie COVID-19. Wypożyczenie koncentratora tlenu jest również polecane, gdy tlenoterapia będzie stosowana podczas leczenia paliatywnego w warunkach domowych lub doraźnie np. w czasie nasilenia się objawów choroby przewlekłej, która nie wymaga ciągłego korzystania ze sprzętu medycznego.